برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

تکنیک قالبگیری تک مرحله ای و دو مرحله ای

تکنیک قالبگیری تک مرحله ای و دو مرحله ای

 

قالب گیری تکه مرحله ای

قالب گیری تک مرحله ای به نوعی از قالبگیری اطلاق می شود که در آن واش لایت و واش مدیوم یا هوی ( یا همان لایت بادی و مدیوم بادی / هوی بادی) به طور همزمان برای انجام قالبگیری در درون تری قرار می گیرند. اتخاذ روش قالبگیری تک مرحله ای یا دو مرحله ای کاملا به تصمیم خود پزشک و ترجیح وی بستگی دارد.

مواد مورد نیاز برای انجام قالبگیری یک مرحله ای، دو عدد تری قالبگیری، تایمر، گان قالبگیری، ادهزیو، واش لایت و واش هوی و نیز قیچی جهت بریدن لبه های انتهایی بادی لایت و هوی می باشد.

مطمئن شوید که از تری ای مناسببا سایز دهان بیمار استفاده می کنید. تری قالبگیری باید تا انتهای آخرین دندان و بدون لمس لثه ها امتداد داشته باشد. سپس ادهزیو را بر روی تری اپلای کنید. این کار باعث می شود به هنگام خارج کردن تری از دهان، مواد قالبگیری از تری جدا نشده و ثبات خود را حفظ نماید.

میکسینگ تیپ را درون واش هوی قرار داده و گان را پر کنید. زمان را طبق دستورالعمل ذکر شده ست کرده و سپس واش را درون تری بریزید و از یک طرف تا طرف دیگر حرکت کنید. دقت داشته باشید که سری را بلند نکنید چرا که این کار باعث ایجاد حباب درون مواد قالبگیری می شود.

پس از خالی کردن گان از واش هوی، آن را از واش لایت پرکنید. حتما از سری های گوچک استفاده کنید چرا که این مخلوط به سرعت جاری می شود. از یک طرف شروع به پر کردن تری نمایید به طوری که کامل واش هوی را بپوشاند. از لب ریز کردن تری خودداری کنید.

از دندان انتهایی شروع کرده و آن ها را با واش لایت بپوشانید و زمانی که به ناحیه ی اینسیزال رسیدید متوقف کنید. این کار را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید. 

اکنون تری قالبگیری را بر روی دندان ها فشار دهید.  در نظر داشته باشید که فشار بیش از حد باعث می شود دندان ها از مواد رد شده و به کف تری برسند. تایمر خود را بر طبق زمان ست شده تنظیم کنید و تا زمان تکمیل فرآیند فشار را حفظ کنید.

به منظور کسب اطمینان از گرفتن نتیجه مطلوب، برسی کنید که :

  •  تمامی دندان ها قالبگیری شده باشند.
  •  هیچگونه پارگی یا حفره ای وجود نداشته باشد.
  •  قالب یک رنگ و بدون هرگونه رگه خاصی باشد.
  • حداقل 5 میلی متر از بافت لثه قابل مشاهده باشد.

 

قالب گیری دو مرحله ای

این نوع از قالبگیری در دو مرحله انجام می گیرد و به روش پوتی-واش نیز معروف می باشد. ابتدا از مواد پوتی برای قالبگیری استفاده شده و سپس در مرحله بعد به آن واش اضافه می گردد.

مواد مورد نیاز برای انجام قالبگیری دو مرحله ای، دو عدد تری قالبگیری، تایمر، گان قالبگیری، ادهزیو، واش لایت، پوتی، یک قطعه پلاستیک کوچک و نیز قیچی جهت بریدن لبه های انتهایی بادی لایت و هوی می باشد.

مطمئن شوید که از تری ای مناسب با سایز دهان بیمار استفاده می کنید. تری قالبگیری باید تا انتهای آخرین دندان و بدون لمس لثه ها امتداد داشته باشد. سپس ادهزیو را بر روی تری اپلای کنید. این کار باعث می شود به هنگام خارج کردن تری از دهان، مواد قالبگیری از تری جدا نشده و ثبات خود را حفظ نماید.

پس از میکس کامل پوتی، آن را به حالت رول درآورده و درون تری جای دهید. تکه پلاستیک را بر روی تری قرار داده و به آرامی بر روی آن فشار دهید. پس از کسب اطمینان عدم برخورد با زبان و لب ها، تری را بر روی دندان ها محکم فشار دهید و مطابق با زمان مورد نظر صبر کنید. سپس تری را برداشته و پلاستیک را از آن جدا کنید.

مقدار مناسبی از واش قالبگیری را بر روی حفره های ایجاد شده در پوتی بریزید. سپس مجددا آن را بر روی دندان ها با فشاری مناسب قرار دهید. در نظر داشته باشید که فشار بیش از حد باعث می شود دندان ها از مواد رد شده و به کف تری برسند. تایمر خود را بر طبق زمان ست شده تنظیم کنید و تا زمان تکمیل فرآیند فشار را حفظ کنید.

به منظور کسب اطمینان از گرفتن نتیجه مطلوب، برسی کنید که :

  • تمامی دندان ها قالبگیری شده باشند.
  • هیچگونه پارگی یا حفره ای وجود نداشته باشد.
  • قالب یک رنگ و بدون هرگونه رگه خاصی باشد.
  • حداقل 5 میلی متر از بافت لثه قابل مشاهده باشد.

قالبگیری تک مرحله ای نسبت به دو مرحله ای دارای دو حسن بزرگ می باشد. اول این که زمان کمتری در مطب صرف شده و دیگر آن که ست شدن دو قسمت مختلف قالبگیری همزمان و با هم انجام گرفته و مشکلاتی از قبیل آلوده شدن پوتی با رطوبت و بزاق و نگرانی از عدم اتصال قسمت پوتی به واش پیش نخواهد آمد. همچنین به دلیل داشتن حداقل دفعات ورود تری و ماده قالبگیری به دهان، این روش در بیماران حساس و دارای رفلکس تهوعی روش مناسبی است.

از طرف دیگر، نیاز به داشتن سرنگ مخصوص و همچنین امکان نفوذ قسمت پوتی ماده به نواحی اینترپرگزیمال ودرنتیجه دشوارتر شدن خروج قالب ،از معایب این روش است. بروز خطا در قالبگیری با این روش جبران پذیر نبوده و نیازمند تکرار عملیات قالبگیری می باشد.

 

 

 

 

 

 

https://support.clearcorrect.com/hc/en-us/articles/203872208-How-to-Take-Two-step-Impressions

https://support.clearcorrect.com/hc/en-us/articles/203872198-How-to-Take-One-step-Impressions

 

 

 

 

 

محصولات مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

صفحه اصلی

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام