برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

افزایش سن و سلامت دندان

افزایش سن و سلامت دندان

 

با افزایش سن، اهمیت مراقبت از سلامت دندان ها نیز به شدت افزایش می یابد. یکی از باورهای اشتباه رایج میان مردم این است که از دست دادن دندان ها امری اجتناب ناپذیر است. این باورکاملا بی اساس بوده و غلط می باشد. با مراقبت کافی و مناسب، دندان های شما تا آخر عمر سالم خواهند ماند.

با افزایش سن، وضعیت دهان نیز تغییر خواهد کرد. عصب های دندان ها کوچکتر می شوند و در نتیجه باعث می شوند دندان های شما نسبت به پوسیدگی ها و سایر مشکلات دهان و دندان حساسیت کمتری نشان دهند. اگر در انجام معاینات مستمر غفلت یا کوتاهی کنید، ممکن است درمان این مشکلات تشخیص داده نشده سخت تر و یا حتی دیر شود.

اگر می خواهید احساس خوبی داشته باشید، سالم بمانید و ظاهری عالی داشته باشید، نقش مهم دهان و دندان سالم و تفاوتی که ایجاد خواهد کرد را دست کم نگیرید.

نکاتی برای حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان

روزاته دو بار با مسواکی نرم دندان های خود را مسواک بزنید. استفاده از مسواک برقی نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

روزی یک بار با نخ دندان بین دندان های خود را نخ کنید.

اگر از دندان های مصنوعی کامل یا سری و یا جزئی استفاده می نمایید، آن ها را به طور روزانه و مرتب تمیز کنید. دندان های مصنوعی خود را حداقل روزی 4 ساعت از دهان خارج کنید. بهتر است شب ها به هنگام خواب نیز آن ها را بیرون بیاورید.

از فلوراید برای بهبود بخشیدن به سلامت دندان های خود استفاده نمایید.

سیگار را ترک کنید. سیگار علاوه بر اینکه شما را در معرض خطرات بزرگی از جمله سرطان ریه و سایر سرطان ها قرار می دهد، خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان ها و از دست دادن دندان را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد.

به دندان پزشک مراجعه نمایید. به طور منظم برای انجام چک آپ های کامل دهان و دندان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

رعایت بهداشت فردی در منزل، انتخاب های هوشمندانه در رابطه با رژیم غذایی و سبک زندگی و نیز مراقبت های مرتب دهان و دندان می تواند به شما در داشتن دندان هایی سالم تا آخر عمر فارغ از اینکه دندان های شما ایمپلت، مصنوعی یا طبیعی هستند کمک کند.

نگهداری و مراقبت از افراد مسن و کم توان
اگر والدین، همسر و یا دوستی دارید که در حفظ سلامت دهان و دندان خود دشواری دارد، با در نظر گرفتن دو مورد زیر می توانید به آن ها کمک کنید.

* با قرار دادن یادآورهایی به آنان تمیز کردن دندان و مسواک و نخ روزانه را به آن ها یادآور شوید.

* مطمئن شوید که به طور مرتب به دندان پزشکی مراجعه می کنند.

این اقدامات مهم می توانند از ایجاد بسیاری از مشکلات جلوگیری نمایند. اگر چه این کارها ممکن است ساده یه نظر برسند اما در صورت عدم توجه می توانند بسیار جدی و مشکل آفرین شوند. اگر از عزیزان شما کسی هست که در مسواک یا نخ کردن دچار مشکل است، با دندان پزشک و یا متخصص بهداشت دهان و دندان افراد مسن و ناتوان مشورت کرده و از او راهنمایی بخواهید. به عادات غذایی افرادی که از دندان های مصنوعی استفاده می نمایند بسیار توجه کنید. اگر در خوردن غذا دچار مشکل هستند و یا به میزان سابق غذا نمی خورند، دلیل آن می تواند مشکلی در دندان ها باشد.

اگر از فردی که بستری است نگه داری می کنید، ممکن است مشکلات سلامتی وی به قدری زیاد باشد که از سلامت دهان و دندان غافل شوید. در حالی که این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باکتری های ایجاد شده در دهان می توانند به هنگام دم وارد ریه شده و باعث ابتلا به ذات‌الریه شوند.

از دیگر مشکلاتی که افراد مسن ممکن است به آن چار شوند کاهش ترشح بزاق دهان با افزایش سن است. که در نتیجه ی آن لثه ها نازکتر شده و ممکن است تحلیل روند. و این خود می تواند باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان شود.

مشکل بعدی که می توان به آن اشاره نمود، بیماری بافت‌های اطراف دندان است که دلیل اصلی از دست دادن دندان ها در افراد مسن است. بیماری بافت‌های اطراف دندان یک مشکل لثه ای است که در دراز مدت و در اثر تجمع باکتری ها به وجود می آید. این عارضه در صورت عدم رسیدگی می تواند عواقبی را در پی داشته باشد.

و در نهایت مشکل دیگری که نیازمند رسیدگی است، عدم دریافت مواد مغذی کافی می باشد. در افراد مسن با تحلیل رفتن مینای دندان قدرت جویدن غذا به میزان کافی سلب شده و در نتیجه مواد مغذی کافی جذب نخواهد شد و این خود به مرور زمان باعث تضعیف وضعیت سلامت فرد از جمله سلامت دندان ها می شود.

محصولات مرتبط
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

صفحه اصلی

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام