برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

مصرف دخانیات و سلامت دهان و دندان

مصرف دخانیات و سلامت دهان و دندان

 

سیگارکشیدن دندان های شما را در معرض تنباکو و نیکوتین قرار داده و در نتیجه منجر به ایجاد لکه و زردی دندان و تنفسی بد بو می شود. جالب است بدانید که سیگار کشیدن علاوه بر عوارض فوق الذکر، بر روی حس چشایی شما نیز تاثیر می گذارد. هر آنچه که می خورید و یا می آشامید دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. سیگار کشیدن همچنین می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شما شود و شما را در معرض ابتلا به بیماری های لثه و یا بیماری هایی مرتبط با سرطان دهان قرار دهد.

چگونه لکه های زرد روی دندان را از بین ببریم؟

نیکوتین و قطران موجود در تنباکوی سیگار، می تواند باعث زردی و لکه دار شدن دندان ها شود. مسواک زدن مرتب دندان ها در طول روز، می تواند ظاهر آن ها را بهتر کند. این کار نه تنها از ایجاد لکه دندانی جلوگیری کرده بلکه از لثه ها در برابر بیماری نیز مراقبت می کند.

سعی کنید از خمیر دندان های مخصوص افراد سیگاری استفاده نمایید؛ چرا که این محصولات حاوی موادی هستند که به جلوگیری از تغییر رنگ دندان کمک می کنند.

موادی نظیر جوش شیرین، هیدروژن پراکسید، زغال فعال، روغن نارگیل و زردچوبه از این دسته هستند.

همچنین می توانید در منزل خمیر دندانی دست ساز درست کنید. برای این منظور چند قطره هیدروژن پراکسید را به کمی جوش شیرین اضافه کنید. در استفاده از محلول هیدروژن پراکسید بسیار احتیاط کنید چرا که ممکن است باعث آسیب رساندن به دندان های خود شوید.

گرچه مسواک زدن مکرر می تواند به جلوگیری از ایجاد زردی دندان و لکه دندانی کمک کند، اما نمی تواند به طور کامل مانع آن شود. بنابراین یکی دیگر از روش های پیش رو، استفاده از بلیچینگ دندان می باشد. ژل های بلیچینگ می توانند لکه هایی را که در زیر سطح دندان ایجاد شده اند را نیز از بین ببرند و به بهبود رنگ و ظاهر دندان ها کمک کنند. با این حال نمی توان انتظار دندان هایی کاملا سفید را داشت. بنا بر شدت و میزان زردی و لکه ها ممکن است دندان ها نیاز به اقداماتی تخصصی داشته باشند. این اقدامات می تواند شامل استفاده از بلیچینگ خانگی، بلیچینگ مطب و یا هر دو باشد.

لازم به ذکر است که حتی در صورت از بین رفتن لکه ها، سفیدی دندان ها با ادامه سیگار کشیدن ماندگاری چندانی نداشته و پس از مدتی بر می گردد. بنابراین نیاز است که درمان مورد نظر به طور سالانه تکرار شود.

چگونه با بوی بد دهان ناشی از سیگار مبارزه کنیم؟

بوی بد دهان می تواند در نتیجه ی درجات اولیه بیماری های لثه و یا خشکی دهان به دلیل کمبود ترشح بزاق باشد. مسواک زدن و نخ کردن روزانه دندان ها، افزایش مصرف مایعات به منظور جلوگیری از خشکی دهان، استفاده از دهان شویه های آنتی باکتریال، جوییدن آدامس فاقد شکر، مراجعه مرتب به دندان پزشکی جهت برداشتن پلاک وتارتار و در نهایت کم کردن یا ترک سیگار می تواند در کاهش بوی بد دهان بسیار کارساز باشند.

تاثیر ترک سیگار بر سلامت دندان ها

ترک سیگار حتی پس از سالیان سال می تواند باعث بهبود وضعیت سلامت دندان ها و بیماری های لثه شود. هرگز برای ترک سیگار دیر نیست. ترک دخانیات نه تنها به حفظ سلامت دهان و دندان کمک بسیاری می کند، بلکه شانس ابتلا به سرطان دهان، بیماری های ریه و قلب و سایر مشکلات سلامت را تا حدود زیادی کاهش می دهد. از آنجایی که سیگار باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود، مبارزه با عفونت برای بدن سخت تر شده و در نتیجه، استخوان های دندان ضعیف شده و این امر می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

راه های ساده برای ترک سیگار

از محرک ها دوری کنید:    بودن در کنار افرادی که در حال سیگار کشیدن هستند می تواند میل شما را تحریک کند. سعی کنید بیشتر زمان خود را در مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع است سپری کنید.

خود را مشغول نگه دارید:   سرگرم نگه داشتن خود، می تواند به شما در کنترل امیال کمک کند. ذهن تنها قادر است بر روی یک چیز به طور کامل تمرکز کند. بنابراین در صورت احساس نیاز به سیگار، سریعا خود را مشغول فعالیتی دیگر کنید.

به خود یادآوری کنید:   هرکس انگیزه ای خاص برای ترک سیگار دارد. این انگیزه می تواند پس انداز، خانواده و یا سلامت فردی باشد. به طور منظم انگیزه خود را به خود یادآوری کنید.

از تراپی کمک بگیرید:   گاه ممکن است فرد برای ترک عادات خود نیاز به کمک داشته باشد. پچ نیکوتین، جویدن آدامس حاوی نیکوتین و یا قرار گرفتن تحت درمان های مخصوص از جمله راه های کمکی موثر می باشند.

 

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

صفحه اصلی

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام