برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

بهداشت دهانی کودکان

بهداشت دهانی کودکان

 

دندان های سالم فاکتور مهمی در حفظ بهداشت دهانی کودک شما به حساب می آیند. دندان ها به کودک شما در خوردن غذا و صحبت کردن کمک می کنند. مراقبت بهداشتی کافی از دهان و دندان در شکل گیری عادات بهداشتی در کودک شما در طول رشد وی کمک شایانی خواهد کرد. مراقبت نادرست و ناکافی دهانی منجر به عفونت، ابتلا به بیماری و مشکلاتی دندانی می شود.

با به کار گیری این نکته ها بهداشت دندان ها را برای کودک خود به یک سرگرمی تبدیل نمایید:

 • به کودک این اجازه را بدهید که شخصا مسواک خود را انتخاب کند. این کار به آنها این امکان را می دهد  که رنگ و یا شخصیت کارتونی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
 • به کودکان اجازه دهید که خود خمیر دندان مورد علاقه شان را با طعم مورد نظرشان انتخاب کنند.
 • کتاب هایی را خوانده و ویدئوهایی را تماشا کنید که در رابطه با بهداشت دهان و دندان صحبت می کنند.
 • از یک تایمر و یا موزیک مود علاقه آن ها برای اندازه گیری زمان مسواک زدن کودک استفاده کنید تا مطمئن شوید که مسواک زدن آن ها بیش از 2 دقیقه طول می کشد.
 • به کودک خود به خاطر رعایت بهداشت دهان جایزه دهید. این جایزه ها نباید غذا و یا خوراکی های شیرین و حاوی شکر باشد. در عوض از خوراکی های سالم مانند میوه استفاده کنید.
 • برای رفتن به مطب دندان پزشک یک تفریح سرگرم کننده را برنامه ریزی کنید.

 

نقش فلوراید در حفظ سلامت دندان ها

فلوراید نقش مهمی در حفظ سلامت دندان های فرزندان شما دارد. گفته می شود که فلوراید باعث کاهش پوسیدگی در دندان های شیری کودکان و دندان های دائمی بزرگسالان می شود. همچنین این ماده به تقویت مینای دندان و در نتیجه محکم شدن دندان ها کمک بسیار زیادی می کند. بسیاری از کودکان فلوراید را از طریق آب آشامیدنی دریافت می کنند. برخی از شهرها موظف به افزودن فلوراید به آب لوله کشی هستند. چنانچه آب لوله کشی فاقد این ماده است ، در صورت تشخیص پزشک کودک میبایست به صورت جداگانه اقدام به استفاده از فلوراید نماید.

مصرف بیش از اندازه فلوراید می تواند باعث ایجاد لکه بر روی دندان و آسیب به دندان کودک شود. اطمینان حاصل نمایید که کودک فلوراید یا خمیر دندان را قورت نمی دهد.

 

 

مسواک زدن و نخ کردن

عادت به رعایت بهداشت دندان ها باید از ابتدای کودکی آغاز شود. مسواک کردن را از سن یک یا دو سالگی با کمک یک مسواک کودک نرم شروع کنید. شما می بایست دندان های کودک خود را حداقل دو بار در روز با آب مسواک کنید. همچنین می توانید از مقدار بسیاری کمی خمیر دندان فاقد فلوراید نیز استفاده نمایید. این نوع خمیر دندان ها در صورت بلع خطری ایجاد نخواهند کرد. زمانی که کودک شما به سنی رسید که قادر به تف کردن و بیرون انداختن خمیر دندان بود، می توانید از خمیر دندان های دارای فلوراید اما به مقدار بسیار اندک بهره بگیرید. به کودک خود آموزش دهید که خمیر را در سطح دندان ها، لثه ها و زبان پخش کند. از پزشک خود نیز بخواهید تا نحوه صحیح مسواک زدن دندان های کودک را به شما آموزش دهد.

پس از سن 7 یا 8 سالگی کودک می تواند از مسواک بزرگتری استفاده کند. دقت داشته باشید که مسواک ها باید هر 3 الی 6 ماه تعویض گردند. کودک بهتر است با پا گذاشتن به این سنین اقدام به نخ کردن و مسواک زدن زبان نماید. این کار به کاهش میزان باکتری های جمع شده در دهان کمک بسزایی می کند.

پوسیدگی

پوسیدگی حفره کوچکی است که بر اثر خورده شدن دندان ایجاد می شود. شکر موجود در غذاها و نوشیدنی ها تبدیل به اسید شده و مینای دندان را از بین می برد. پوسیدگی در کودکان شایعتر است چراکه مسواک زدن برای آنها دشوارتر بوده و سایر افراد قادر به انتفال باکتری های پوسیدگی زا به کودکان هستند. در صورت مشاهده نقاط سفید یا قهوه ای بر روی دندان کودک و عدم مراجعه به موقع به پزشک و یا داشتن تولدی زودرس، کودک ممکن است در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار گیرد.

تغذیه

مصرف زیاد شیرینی، شکر، نوشیدنی های شیرین گازدار مانند نوشابه و آب میوه در کودکان باعث ایجاد پوسیدگی می شود. بنابراین بسیار مهم است که انتخاب های غذایی سالمی انجام گیرد. از مسواک زدن بعد از خوردن هرگونه غذا یا میان وعده و قبل از خواب کودک خود اطمینان حاصل کنید.

جویدن آدامس در کودکان بزرگتر می تواند فوایدی به همراه داشته باشد. مانند:

 • استحکام فک
 • کمک به ترشح بزاق
 • بردن ذرات غذا
 • بالانس اسید مخرب دندان
 • تازگی نفس

مصرف آدامس های حاوی شکر باعث افزایش پوسیدگی می شود. بنابراین، مصرف آن را برای کودک محدود کرده و یا از انواع بدون شکر استفاده کنید.

 

محصولات مرتبط
265,000 تومان
وارنیش رزینی تک محلولی - MASTER DENT - Copal Cavity Varnish برای کاهش حساسیت زیر آمالگام وارنیش تک محلول جهت استفاده زیر آماگام عایق حراراتی برای ممانعت از شوک حرارتی به پالپ جبران کننده تغییر حجم آمالگام حاوی: رزین...
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

صفحه اصلی

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام