نایت گارد

تاریخ انتشار: 99/07/09
(0 رای)

نایت گارد

 

اگر شب ها مرتبا از درد فک، سردردهای مزمن و دندان درد از خواب بیدار می شوید، بهتر است به یک دندان پزشک متخصص و مجرب مراجعه کنید، چراکه شما در واقع از مشکلی به نام دندان قروچه رنج می برید. بر اساس آمار انجمن دندان پزشکی آمریکا، 10 الی 15 درصد بزرگسالان دچار عارضه ی دندان قروچه و یا دندان سودن می باشند.

معنی دندان قروچه

دندان قروچه همان ساییدن و یا به هم فردن دندان ها می باشد. این حالتی بسیار متداول است که چیزی حدود 30 تا 40 میلیون از کودکان و بزرگسالان را در آمریکا درگیر کرده است. ساییدن مربوط به حرکت فک به جلو و عقب بوده و به هم فشردن دندان ها مربوط به گاز گرفتن محکم و وارد آوردن فشار طولانی مدت به فک می باشد. به مرور زمان دندان قروچه باعث وارد آمدن آسیب جدی به ساختار و مینای دندان ها می شود و می تواند منجر به تخریب دندان و افزایش حساسیت آن شود. همچنین می تواند باعث ایجاد اختلالات خواب، درد در فک، صورت و گردن شود.

علائم و نشانه ها

اگرمتوجه هر یک از این علائم شدید، ممکن است دندان قروچه را تجربه کرده باشید:

  •          انقباضات منظم ماهیچه های فک
  •          صدای سایش دندان در شب
  •          ماهیچه های منقبض شده و دردناک فک
  •          درد مداوم در صورت
  •          ورم گاه و بیگاه در یک طرف فک پایین در اثر فشار زیاد

 

عوامل ایجاد

فاکتورهای متعددی باعث افزایش دندان قروچه می شود. عواملی از قبیل:

سن: دندان قروچه در کودکان بسیار رایج می باشد.

کاراکتر و شخصیت: افرادی که تندخو، رقابتی و بیش فعال هستند بیشتر به دندان قروچه مبتلا می شوند.

احساسات شدید: بسیاری از افراد به طور ناخوداگاه تحت استرس و شرایط سخت و به هنگام عصبانیت و اندوه شروع به دندان قروچه می کنند.

برخی داروها و مواد: استفاده از تنباکو، نوشیدن الکل و کافئین و مصرف برخی داروهای اعصاب و روان موجب تشدید دندان قروچه می شود.  

درمان

چندین راه برای کم کردن اثرات دندان قروچه وجود دارد. یکی از رایج ترین آن ها که ممکن است دندان پزشک نیز به شما توصیه کند، نایت گارد می باشد. نایت گارد وسیله ای است شبیه به تری قالب گیری که به طور معمول شب در طول خواب استفاده می شود و بدون نیاز به نسخه می توان آن را از داروخانه ها تهیه نمود. برای استفاده از این وسیله ابتدا آن را می جوشانید و می گذارید برای چند دقیقه سرد شود. سپس به آرامی آن را گاز گرفته تا شکل دندان شما را به خود بگیرد. استفاده از نایت گارد موجب کاهش خستگی و درد در دندان ها و مفصل گیجگاهی-فکی می شود.

نایت گاردها را همچنین می توانید از طریق دندان پزشک خود نیز تهیه نمایید. این نوع گاردها با کیفیت تر، اندازه تر و متناسب تر هستند چرا که در آزمایشگاه های مخصوص با توجه به مقیاس های دهان شما توسط یک متخصص دهان و دندان با دقت تمام ساخته می شوند. قطعا این گاردها نسبت به سایر انواع که به طور آماده در بازار قابل خریداری هستند، گران تر هستند اما طبیعتا بسیار راحت تر خواهند بود.

صرف نظر از اینکه گارد از کجا تهیه می شود، هدف اصلی آن جلوگیری از ساییدن دندان ها بر روی هم و در نتیجه لب پر شدن و یا ترک خوردن آن ها و حتی فشار و کشیدگی ماهیچه های فک می باشد. ضمنا نایت گارد مانع دندان قروچه نشده و تنها به کاهش اثرات و عوارض آن کمک کرده و تا حدودی از دندان ها محافظت می کند.

سایر درمان ها

اگر با نایت گارد احساس راحتی نمی کنید، راه های درمانی دیگری نیز وجود دارند که برخی از آن ها به شرح ذیل می باشد و می توانید در رابطه با آن ها با دندان پزشک خود مشورت نمایید.

  •          صاف کردن دندان ها: نامرتب بودن دندان ها، شرایطی که پزشکان آن را نقص در اوکلوژن می نامند، می تواند باعث ایجاد دندان قروچه شود. این حالت می تواند با انجام اصلاحاتی مانند پلاک ارتودنسی رفع گردد.
  •          جلوگیری از استرس: یکی از دلایل اصلی دندان قروچه اضطراب است. بنابراین پزشک شما ممکن است به منظور آرام کردن شما و جلوگیری از وارد آمدن فشار زیاد به فک، به شما به کارگیری یک یا چند روش خانگی ریلکس کردن مانند مدیتیشن و یا در برخی موارد مشاوره تخصصی را توصیه کند.
  •          تغییر در رژیم غذایی و دارویی: دندان پزشک شما می تواند به منظور کاهش دندان قروچه، مصرف محرک هایی مانند کافئین را منع کند. برخی داروها نظیر داروهای ضد افسردگی می تواند شرایط را برتر سازد. بنابراین حتما دندان پزشک را از مصرف داروهای خود مطلع کنید تا در صورت وجود تداخل، پزشک نسبت به جایگزینی آن اقدام نماید.

مهمترین چیزی که لازم است بدانید این است که دندان قروچه با کمک یک دندان پزشک به راحتی قبل درمان خواهد بود.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*