نخ دندان کردن قبل یا بعد از مسواک

تاریخ انتشار: 99/07/05
(0 رای)

نخ دندان کردن قبل یا بعد از مسواک

 

همان طور که می دانید بهداشت دندان نقش بسیار مهمی در سلامت دهان و دندان و نیز داشتن لبخندی زیبا دارد. و به احتمال زیاد می دانید که نخ کردن دندان نیز بخش اساسی حفط بهداشت دندانی است، اما آیا نخ کردن باید قبل از مسواک زدن دندان ها انجام گیرد و یا پس از مسواک زدن؟ آیا می دانید که کدام بهتر است؟ جواب این سوال ممکن است شما را شگفت زده کند.

خراب شدن دندان و بیماری های لثه در اثر ترکیب ذرات غذا، بزاق دهان و باکتری ها و تشکیل ماده ای چسبناک به نام پلاک به وجود آید. وقتی که پلاک بر روی دندان و لثه باقی می ماند، کم کم سفت تر و سخت تر شده و تبدیل به تارتار می شود و ممکن است به زیر خط لثه، جایی که باکتری موجود در پلاک باعث آسیب به مینای دندان و ایجاد بیماری های لثه می شود، راه یابد. مسواک زدن دو بار در روز و نخ کردن روزانه پلاک را قبل از اینکه به تارتار تبدیل شود از بین برده و سلامت دندان و لثه شما را حفظ می کند. علاوه بر مبارزه با بیماری های لثه و جلوگیری از پوسیدگی، مسواک زدن صحیح و نخ کردن درست دندان های شما را سفید نگاه می دارد.

نخ کردن فواید زیادی برای سلامت دهان به همراه دارد. نخ دندان بسیار عمیق تر از مسواک تمیز کرده و ذرات غذا را از نواحی دور از دسترس در دهان بیرون کشیده و پاک می کند. نخ کردن پلاک ها را از زیر خط لثه ها و مابین دندان ها، جایی که بیشترین احتمال حضور پلاک وجود دارد، برداشته و پاک می کند.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به ارتقا سطح بهداشت روزانه و سلامت دهان کمک بسزایی می کند. فلوراید مینای دندان را محکم کرده و خطر پوسیدگی را کاهش می دهد. مینای دندان فلوراید را جذب کرده و فلوراید به محض ورود به مینای دندان آن را با کلسیوم و فسفر که باعث استحکام دندان می شوند، پر می کند. شست و شوی دهان با دهان شویه به پاک کردن ذرات غذا کمک کرده و البته استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید دوز فلوراید بیشتری را وارد می نماید.

با وجود اهمیت بسیار زیاد نخ دندان، شمار زیادی از مردم از آن غافل شده و یا آن را به درستی انجام نمی دهند. در حقیقت، طبق همه پرسی اخیر تنها 16 درصد از مردم روزانه دندان های خود را نخ می کنند و 20 درصد از آنها تنها زمانی اقدام به نخ کردن می نمایند که چیزی مابین دندانشان گیر کرده باشد. درصد زیادی نیز از ناخن، گوشه کاغذ یا کارت، قاشق و چنگال و یا حتی تار مو به جای نخ دندان استفاده می کنند.

به منظور کسب تمامی فواید مسواک زدن، نخ کردن و سایر اقدامات روزانه در جهت بهداشت روتین دهان، می بایست آن را به درستی انجام دهید.

نخ کردن دندان باید قبل از مسواک زدن انجام گیرد یا پس از آن؟

با نخ کردن دندان ها، سطح بهداشت روزانه ی دندان های خود را ارتقا دهید.

زمانی که ابتدا نخ می کنید، بقایای غذا و باکتری و بزاق را که در زیر خط لثه و بین دندان ها جمع شده اند را بیرون می کشید و میتوانید در نهایت آن ها را با مسواک زدن بزدایید. موکول کردن نخ دندان به بعد از مسواک زدن، باعث می شود ذرات غذا بر روی لثه و دندان ها تا مسواک زدن بعدی باقی بماند و این زمان کافی برای تبدیل پلاک به تارتار سفت و سخت را فراهم می کند.

علاوه بر آن، فلوراید موجود در خمیر دندان پس از از بین بردن پلاک بهتر عمل می کند. پلاک  تواند از جذب فلوراید موجود در خمیر دندان توسط مینای دندان جلوگیری کند. بنابراین پاک کردن پلاک قبل از هر چیز، به جذب بیشتر فلوراید که عامل استحکام مینا می باشد، کمک فراوانی می کند.

نکته:

توصیه شده است که دهان خود را پس از مسواک زدن به طور کامل آبکشی نکنید، چراکه باعث پاک شدن فلوراید داخل خمیر دندان شده و اثربخشی آن را کم می کند. اگر مایل به استفاده از دهان شویه برای داشتن تنفسی خوشبو هستید، آن را به ساعاتی بعد موکول نمایید.

از خوردن و آشامیدن تا حداقل 30 دقیقه بعد از مسواک زدن بپرهیزید، چراکه ذرات باقیمانده ی غذا باعث تحریک ترشح بزاق شده و درنتیجه فلوراید واقع در دهان را می شوید. همچنین نوشیدنی و غذا با بجا گذاشتن شکر در دهان فضا را برای رشد بیشتر باکتری های تخریب کننده دندان و تبدیل آن ها به پلاک فراهم می کنند.

رعایت بهداشت روتین دهان و دندان در حفظ سلامت دندان و لثه بسیار تاثیرگذار می باشد. اما انجام درست و اصولی هر کدام از اقدامات از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*