تاثیر جویدن آدامس بر دندان ها

تاریخ انتشار: 99/07/02
(0 رای)

تاثیر جویدن آدامس بر دندان ها

 

آیا تا به حال احساس تمایل به جویدن آدامس را تجربه کرده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بدانید که نه تنها شما بلکه بسیاری از افراد این تجربه را داشته اند، در حالی که فکر می کنند جویدن آدامس برای سلامت دهان مضر می باشد. در واقع این به طور کامل صحیح نمی باشد. انواع مختلفی از آدامس ها وجود دارند که حتی برای سلامت و بهداشت دهان می توانند بسیار مفید نیز باشند.

آدامس چیست؟

آدامس یک ماده نرم و پلاستیکی جویدنی است که قابل بلع نمی باشد. انواع مختلفی از آدامس ها از جمله آدامس های حاوی شکر و فاقد شکر وجود دارند. جویدن آدامس دارای مزایا و معایبی برای دندان هاست که کاملا بستگی به مواد داخل آدامس دارد.

مزایا ی جویدن آدامس:

اگر از آدامس های فاقد شکر استفاده کنید می توانید از مزایای بهداشتی فراوان آن بهره ببرید. این مزایا به شرح زیر می باشند:

مبارزه با بوی بد دهان

بوی بد دهان یا همان تنفس بد بو باعث شرمساری است اما تمامی افراد آن را تجربه می کنند. برخی اوقات این اتفاق می تواند بر اثر مصرف برخی مواد غذایی خاص موجود در رژیم غذایی باشد. در سایر موارد، می تواند از نشانه های برخی از مشکلات دهان و دندان مانند مشکلات لثه و دهان خشک باشد. جویدن آدامس های فاقد شکر می تواند این بوی بد را با افزایش جریان بزاق در دهان از بین ببرد.

جلوگیری از ایجاد پوسیدگی

بزاق دهان نقشی بسیار مهم در سلامت و بهداشت دهان شما ایفا می کند و نه تنها دهان شما را مرطوب و راحت نگاه می دارد بلکه بقایا و ذرات باقیمانده غذا را نیز پاک می کند. و در آخر با از بین بردن باکتری ها، مانع بوجود آمدن پوسیدگی می شود. بزاق حاوی مواد مغذی ای مانند کلسیم فلوراید است که به استحکام مینای دندان کمک می کند.

تحریک ترشح بزاق

اغلب اوقات خشکی دهان افراد ناشی از ترشح ناکافی بزاق است که می تواند باعث بروز مشکلاتی به هنگام خوردن، بلعیدن و صحبت کردن شود. این حالت می تواند تحت عنوان عوارض جانبی برخی داروها مانند داروهای حساسیت و شل کننده عضلات بروز پیدا کند. در این صورت پزشک شما ممکن است راه های مختلفی به منظور مواجهه با این عوارض ناخوشایند پیشنهاد دهد که یکی از آنها جویدن آدامس های فاقد شکر می باشد.

سفید کردن دندان ها
این روزها سفید کردن دندان ها به یکی از دغدغه های بزرگ در میان مردم تبدیل شده است. با گذر زمان لکه هایی بر روی دندان های ما ایجاد می شود که می تواند در اثر برخی عادات غذایی مانند نوشیدن چای و قهوه و مصرف بیش از حد شوینده های دهان باشد. در کنار بسیاری از سفیدکننده ها، برخی از آدامس های سفید کننده نیز با پوشاندن لایه ای از دندان،  تا حدودی از ایجاد لکه بر روی آنها جلوگیری می کنند.

معایب جویدن آدامس:

در کنار مزایای فراوان جویدن آدامس، برخی مضرات نیز وجود دارند که ممکن است بر سلامت دهان و دندان تاثیر بگذارند. دلیل این امر وجود شکر در برخی از آدامس ها است که از منابع تغذیه باکتری های مضر دهان به حساب می آید. تجمع باکتری های ناشی از وجود شکر  در دهان باعث افزایش پلاک های ایجاد شده بر روی دندان می شود.

مشکلات مفصل فکی گیجگاهی

مصرف بیش از حد آدامس می تواند باعث ایجاد درد در ماهیچه ی فک شود. در برخی موارد، ماهیچه فک از بالانس خارج شده و این جا به جایی باعث شروع درد و در نتیجه بروز مشکلات مفصلی گیجگاهی می شود. به منظور کاهش این خطر، شما می توانید به هنگام جویدن آدامس آن را مرتبا از یک طرف دهان به طرف دیگر منتقل کنید.

آسیب رسانی به دندان

استفاده از آدامس های دارای شکرحاوی ماده ای به نام آسپارتام هستند که باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می شوند. در حقیقت با این کار شما دندان های خود را با شکر شست و شو می دهید. شکر موجود در این آدامس ها برای مدت طولانی بر روی دندان های شما می ماند و در نهایت باعث ایجاد پوسیدگی های مختلف و نیز سایر مشکلات دهانی می شود. اگر به شما جویدن آدامس توصیه شده است، بهتر است از آدامس های زایلیتول که فاقد شکر هستند، استفاده کنید.

عادت به جویدن آدامس بسیار رایج بوده و شما نباید در این رابطه احساس گناه کنید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از آدامس های فاقد شکر استفاده کنید و از آن لذت ببرید. البته مسواک زدن و نخ کردن منظم دندان را در کنار استفاده از آدامس فراموش نکنید و مرتبا به پزشک خود مراجعه نمایید.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*