محیط زیست خانگی و ژنتیک میکروبهای بزاق را تشکیل می دهند

تاریخ انتشار: 97/11/06
(1 رای)

تحقیقات جدید نشان می دهد که ترکیبی از میکروارگانیسم هایی که در بزاق فرد قرار می گیرند عمدتا توسط خانواده میزبان انسان تعیین می شوند. این مطالعه نشان می دهد که اثرات اولیه زیست محیطی نقش مهمی نسبت به ژنتیک انسان در شکل گیری میکروبیوم بزاقی و گروهی از ارگانیسمها دارند که نقش حیاتی در سلامت کلی و دهان را دارا می باشند.

مطالعه منتشر شده در mBio®، مجله دسترسی آزاد انجمن آمریکایی میکروب شناسی، نشان می دهد که اثرات اولیه زیست محیطی نقش بسیار مهمی نسبت به ژنتیک انسان در شکل گیری میکروبیوم های بزاقی دارند. آدام رابرتز، مدرس ارشد شیمی درمانی ضد میکروبی در دانشکده داروهای گرمسیری لیورپول می گوید: "ارتباطی بین میکروبیوم ها و سلامت ما وجود دارد و دلیل آن به اندازه کافی نشان می دهد که چگونه رشد آن ها تاثیر پذیر هستند و چه تعاملاتی را خواهند داشت". "لیام شاو"، دانشجوی لیسانس انستیتو ژنتیک UCL می افزاید: "حفره دهان بطور طبیعی توسط صدها گونه باکتریایی تشکیل شده که باعث توقف پاتوژنهای خارجی شده، اما آنها همچنین می تواند باعث بیماری دهانی نیز شوند".

تیم تحقیقاتی می خواهد بداند که چگونه میکروبیوم بزاقی ایجاد می شود و کدام عوامل بیشتر مسئول ترکیب باکتری می باشند. "اندرو اسمیت" ایمونولوژیست  UCL، به مجموعه نمونه منحصری DNA و براق دسترسی دارد و این سوال را بررسی می کند که چه میزان تغییری در میکروبیوم های بزاقی مشاهده شده که به علت ژنتیک میزبان بوده و چه میزان بموجب محیط زیست است.

از آنجا که مورد آزمایشات آن ها از اعضای خانواده های با DNA های مشخص با تاریخچه ی قدیمی بوده، آنها رژیمهای فرهنگی و شیوه های زندگی را به اشتراک می گذارند تا بسیاری از عوامل مخالف را کنترل کنند. همچنین، چون DNA اعضای خانواده در سطح تغییرات واحد در قانون DNA توجیه شده، تیم تحقیقاتی دارای اندازه گیری منحصر به فرد و دقیق از وابستگی ژنتیکی خود را در نظر گرفته است.

سپس، شاو و تیم تحقیقاتی امضاهای DNA باکتریایی موجود در نمونه های بزاقی را از 157 عضو خانواده و 27 فرد نامرتبط مقایسه کردند. در تمام نمونه ها، آنها میکروبیوم بزاقی ساخته شده از باکتری ها را از استرپتوکوکوس، روتیا، نیزریا و پروتلا تشکیل دادند.

برای رسیدن به آنچه که ممکن است باعث تفاوتهایی در سطح گونه های باکتریایی شود، شاو و تیم از روشهای آماری که از محیط زیست گرفته شده استفاده کرده تا تعیین کنند کدام عوامل بیشترین تنوع را دارند. در زمان مقایسه عواملی مانند خانواده مشترک، شهر، سن و وابستگی ژنتیکی، عامل تعیین کننده ای که بیشترین میزان میکروبهای بزاقی مشابه را به اشتراک گذاشته عمدتا عامل خانواده بود.

شاو می گوید: "آنچه که ما می گوییم اینست که تماس و به اشتراک گذاشتن میکروبهایی که در محیط محلی قرار دارند، تفاوتهای بین افراد را تعیین می کند".

همسران و والدین و کودکان زیر 10 سال که در یک خانواده زندگی می کنند، دارای میکروبیوم های بزاقی مشابه هستند.  در این آزمایش "حتی تماس فیزیکی نباید وجود داشته باشد،". "دستهای افراد با بزاق نباید تماس داشته و آنها هر چیزی را در خانه نباید لمس کنند". کودکان زیر 10 سال دارای باکتری بسیار مشابهی با والدینشان نسبت به کودکان بزرگتر دارند، شاید این نشانگر این باشد که کودکان بزرگتر افراد مستقل تری هستند.

همچنین تیم به دقت بررسی کرد که آیا وابستگی ژنتیکی سبب ایجاد میکروبیوم بزاقی می شود یا خیر. هنگامی که آنها از معیار وابستگی براساس روابط درختی خانوادگی استفاده می کنند، آنها یک اثر کوچک اما قابل توجه را دیدند. با اینحال، زمانی که آنها از اطلاعات توالی ژنتیکی استفاده می کردند، معیار بسیار دقیق وابستگی، این اثر را ناپدید کرد. بعبارت دیگر، ژنتیک فرد بطور مجازی نقش مهمی در تشکیل میکروبهای بزاقی آنها ندارد.

شاو می گوید: "شجره نامه ها همواره وابستگی ژنتیکی واقعی را به اشتراک نمی گذارد". او سایر محققان در زمینه مطالعات میکروبیوم را ترغیب کرد تا از اطلاعات تکاملی ژنتیکی انسان بجای تکیه بر درختان خانواده استفاده نمایند.

این مطالعه نشان می دهد که محیطهایی که در طول آموزش به اشتراک گذاشته شده نقش مهمی در تشخیص این دارند که جامعه باکتری به چه چیزی می رسد. رابرتز می گوید: دانستن اینکه محیط مشترک باعث هدایت میکروبیوم می شود ممکن است این توانایی را به ما بدهد تا آنرا یک روز بررسی کنیم. وی به نمونه ای از پريودنتيت، يا بيماري لثه، يک بيماري عفوني غير عادي و اغلب ناتوان کننده همراه با يک ميکروبوم تغيير يافته اشاره کرد. وقتی ما اعضای میکروبیوم را که مسئول سلامت هستند درک می کنیم، رفتار روزمره ما می تواند تغییر کند تا میکروبیوم ما را بطور مطلوب تغییر دهد.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

ساماندهی فروشگاه های اینترنتی

logo-samandehi