مراقبت از دهان در طی بارداری

تاریخ انتشار: 97/06/13
(1 رای)

شواهد و مدارک روزافزونی وجود دارد مبنی بر این‌که زنان باردار مبتلا به بیماری لثه، با احتمال بیشتری زایمان زودرس داشته‌باشند و نوزاد از حد طبیعی خود بسیار کوچک‌تر باشد. درحالی‌که هنوز به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است، ظاهراً بیماری لثه میزان مایعات زیستی‌ القاکننده زایمان را بالا می‌برد. بعلاوه داده‌ها حاکی از آنست که بیماری لثه در طی بارداری بدتر می‌گردد، که آن‌ هم به نوبه‌ی خود ریسک نوزاد پیش‌رس و با وزن کم در زمان تولد را بالا خواهدبرد.

به منظور به حداقل‌رساندن هر گونه احتمال خطری در دوران بارداری، در این‌جا چند توصیه‌ی عمومی و شرایط متداولی ارائه می‌گردد که باید تحت مراقبت و نظر باشد:

  • زنانی که می‌خواهند باردار شوند، باید جهت چک‌آپ به دندانپزشک خود مراجعه نمایند و پیش از آغاز بارداری، مشکلات دهانی خود را درمان نمایند.
  • در طی بارداری، دندان‌ها و لثه‌ها نیاز به توجه ویژه دارند. روزانه دوبار مسواک‌زدن منظم، کشیدن نخ‌دندان هر روز یک‌بار، خوردن رژیم‌ غذایی متعادل و مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک به کاهش مشکلات دندانی‌ای کمک می‌کند که در دوران بارداری قابل مشاهده‌است.
  • در برخی از زنان، ویار صبحگاهی[1] علامت اصلی بارداری به شمار می‌آید. توام با حالت تهوع، اسید بیشتری هم بالا می‌آید و اگر در فضای دهان باقی بماند، می‌تواند سبب خورده‌شدن دندان‌ها گردد. برای پیشگیری از این امر، حتماً دهان‌تان را با آب یا با دهان‌شویه‌ی حاوی فلوراید خوب بشویید تا سطح اسیدی دهان تحت کنترل باقی بماند.
  • بارداری دهان را خشک می‌کند که می‌تواند زن باردار را در معرض خطر بیشتری همچون عفونت و پوسیدگی دندان قراربدهد. مقدار زیادی آب بنوشید تا دهان هیدراته بماند و آدامس‌های بدون قند بجوید تا تولید بزاق دهان تشدید گردد.

اطلاع‌رسانی

اکثر زنان متوجه تغییرات موجود در لثه‌های‌شان طی بارداری می‌شوند. علائم شایع قرمزرنگ‌تر شدن لثه‌ها و بروز خون‌ریزی در طی مسواک‌زدن است. بعلاوه برخی از خانم‌ها دچار خون‌ریزی لثه و تورم شدید آن می‌شوند. به برخی از این تغییرات "التهاب لثه‌ی بارداری" گفته می‌شود که می‌تواند از ماه دوم بارداری آغاز گردد. این وضعیت در حدود ماه هشتم به اوج خود می‌رسد و اغلب پس از تولد نوزاد کمتر و کمتر می‌شود.

این وضعیت در طی بارداری و به دلیل افزایش سطح هورمون‌ها (یعنی استروژن و پروژسترون) به دفعات بیشتری رخ می‌دهد و واکنش لثه به محرک‌های موجود در پلاک را بیش از پیش می‌سازد. با این وجود هنوز این وجود پلاک است (نه هورمون) که عامل اصلی التهاب لثه به شمار می‌آید. بیشتر این حالت در جلوی دهان دیده می‌شود. در طی بارداری سطح پروژسترون در بدن شما می‌تواند تا 10 برابر حالت طبیعی بالاتر برود که می‌رشد برخی باکتری‌های معین را که عامل التهاب لثه هستند، افزایش می‌دهد. سیستم ایمنی بدن شما هم بعلاوه ممکن است در ضمن بارداری بصورت متفاوتی عمل نماید و واکنش بدن شما به باکتری‌های مولد التهاب لثه تغییر کند.

به منظور به حداقل‌رساندن اثر التهاب لثه‌ی بارداری، سعی کنید بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید. بعبارت دیگر دو بار در روز و دست‌کم هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. هر روز نخ دندان بکشید. دهان‌شویه‌ی ضدمیکروب قرقره نمایید که به کنترل التهاب لثه و پلاک دندان کمک می‌نماید.

برنامه‌ریزی

مهم نیست شما در حین بارداری چه علائمی داریم، باید همیشه با داشتن عادت‌های خوبی مراقب دندان‌های‌تان باشید که شامل نخ‌دندان کشیدن و مسواک‌زدن منظم است تا در سرتاسر دوران بارداری از داشتن دندان‌ها و لثه‌های سالم مطمئن باشید.

چند نکته‌‌ی نهایی جهت کمک به سلامت دندان در حین دوران بارداری:

  • جهت چک‌آپ به دندان‌پزشک خود مراجعه بفرمایید

دندان‌های خود را چک و تمییز نمایید. شرایطی فراهم آورید تا حتماً کارهای دندانی لازم اجرا گردد. میکروب‌های عامل پوسیدگی دندان می‌توانند پس از تولد، به نوزاد منتقل شوند.

  • دوبار در روز مسواک بزنید

دست‌کم دو بار در روز و به مدت دو دقیقه با خمیردندان دارای فلوراید مسواک بزنید. از مسواک‌هایی با موی نرم استفاده کنید و دقت کنید تا موهای مسواک به تمام نواحی دندان و لثه کشیده‌شود و ذرات غذا و پلاک‌های دندان را بزداید. این همان جایی‌ست که بیماری لثه و گسترش پلاک‌ها از آن‌جا آغاز می‌گردد.

  • نخ‌دندان‌کشیدن روزانه

به منظور پاکسازی بین دندان‌ها (یعنی جایی که موهای مسواک بدان نمی‌رسد) و در زیر خط لثه، هر روز نخ دندان بکشید.

  • خوردن غذاهای شیرین و نشاسته‌ای را محدود سازید

اسنک‌های نشاسته‌ای یا شیرین عامل "حمله‌ی اسیدی" به دندان‌ها هستند. نوشیدنی‌هایی با قند کمتر بنوشید و خوردن غذاهای شیرین را کم نمایید. لیموناد و نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند عامل ایجاد پوسیدگی باشند، از همین‌رو سعی کنید بیشتر میوه و سبزیجات بخورید.

  • غذاهای سرشار از کلسیم بخورید

شما برای دندان‌ها و استخوان‌‌سازی جنین نیاز به کلسیم دارید. کلسیم در شیر، پنیر، باقلای خشک‌شده و سبزیجات برگ سبز وجود دارد.

  • مشکل دهان خشک را حل نمایید

حتماً مقدار کافی آب بنوشید تا در دوران بارداری دهان‌تان هیدراته باشد. مکیدن تکه‌های یخ می‌توان دهان شما را مرطوب نگه دارد و در عین حال حالت تهوع بارداری را تسکین دهد.

 

 

[1] morning sickness

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

ساماندهی فروشگاه های اینترنتی

logo-samandehi