نماد اعتماد الکترونیکی

مراقبت­های بهداشتی دهان کودکان

تاریخ انتشار: 97/04/13
(0 رای)

مراقبت­های بهداشتی دهان کودکان

مرور اجمالی

درحالی­که اکثر کودکان تا 6 ماهگی، زندگی خود را بدون دندان می­گذرانند، رعابت بهداشت دهان کودکان از همان آغاز اهمیت به سزایی دارد. بسیاری از دندان­پزشکان پیشنهاد می­کنند که اولین ملاقات پیش از تولد یک سالگی کودک باشد تا از مراقبت کامل دندان و لثه و پاکسازی کامل اطمینان حاصل شود.

عادت دادن بچه­ ها به تمیزکردن لثه­ های­شان کمی بعد از تولد ایده­ ی خوبی به نظر می­آید. گرچه ممکن است در ابتدا اندکی دشوار به نظر برسد،اما کم­ کم به تمیز بودن دهان همانند دیگر بخش­های بدن عادت خواهدکرد. بسیاری از بچه­ ها با عادت زدن مسواک بعنوان بخشی از زندگی روزمره ­شان بزرگ می­شوند.

راجع به سال اول زندگی کودک­تان یک سری نکاتی هست که بد نیست از آن مطلع باشید. این نکات به قرار زیر می­باشد:

دندان درآوردن

بین ماه سوم و نهم، دندان­های کودک شما شروع به درآمدن می­کند. دندان­ درآوردن می­تواند سبب کج ­خلقی کودک و احتمالاً ایجاد حالت بی­قراری، کاهش یا ازدست­ دادن اشتها شود. با این وجود مشخص نشده ­است تا علائم دیگری هم بوجود آورد یا خیر.

پوسیدگی ناشی از شیشه ­ی شیر

پوسیدگی ناشی از شیشه­ ی شیر که به آن پوسیدگی زودهنگام دوره ­ی طفولیت هم می­گویند – یکی از مهم­ترین مسائلی است که در مراقبت از دندان­های کودکان خردسال مطرح می­باشد. این وضعیت در اثر قرارگیری مکرر و به مرور در معرض مایعات قندی ایجاد می­شود که می­تواند بطور جدی به دندان­های کودک و بطور کلی سلامت و بهداشت عمومی دهان آسیب بزند.

انواع پستانک

مکیدن بخش طبیعی ­ای از تکوین به شمار می ­آید که در سال­های اول زندگی کار راحتی برای کودکان به شمار می­آید. در حقیقت مکیدن اغلب حتی پس از آن­که دیگر نیازی به خوردن شیر (از سینه یا شیشه­ شیر) نیست، باز هم مایه­ ی آرامش خاطر طفل می­گردد. در طی چند سال اول زندگی کودکان، مکیدن عادتی­ ست که احتمالاً به دهان آن­ها آسیب بزند. اما مکیدن طولانی­ مدت و مکرر می­تواند سبب­ ساز بروز مشکلاتی شود. تداوم این عادت به ویژه در هنگام افتادن دندان­های شیری مشکل­ زاست.

دانستنی

گرچه اکثر دندان­های کودکان در طی کودکی بصورت نرمال تکوین می­یابند، مهم است که بدانیم جهت پیشگیری مسائل آتی چه کاری می­توان کرد.

دندان­ درآوردن

هرچند نوزادان معمولاً دندان قابل مشاهده­ ای ندارند، اکثر آن­ها دست­ کم دندان­های شیری­شان بصورت جزئی تکوین یافته­ است و با گذشت سه الی 9 ماه پس از تولد شروع به درآمدن می­کنند. در طی نخستین سال­های زندگی، تمامی 20 دندان شیری از درون لثه درخواهندآمد و برای اکثر بچه­ ها این امر تا سن سه­ سالگی محقق می­گردد.

فرآیند دندان­ درآوری با دو دندان جلویی پایین (یعنی دندان­های پیشین یا ثنایا) آغاز می­گردد و در پی آن چهار دندان نیش در هر دو فک بالا و پایین در می­آیند. سپس بعد از درآمدن دندان­های آسیاب اول، در بخش عقب­ تر دهان، آسیاب­ دوم در می­آید.

پوسیدگی ناشی از شیشه­ ی شیر

برای والدین دانستن دلیل پوسیدگی ناشی از شیشه­ شیر به نحوی که بتوانند جلوی آن را بگیرند، حائز اهمیت است. دلایل اصلی شامل شیر، شیرخشک و آب­میوه­ است، زیرا مایعات قندی حاصل از این نوشیدنی­ها در اطراف دندان به مدت طولانی­، طی خواب طفل، باقی می­مانند و باعث پوسیدگی می­شوند که در دندان­های جلویی فک بالا و پایین گسترش می­یابد.

برنامه­ ریزی

دندان درآورن

برخی از بچه­ ها ممکن است در زمان دندان­ درآورن لثه­ های­شان دردناک شود. مالش آرام لثه­ ها با انگشت تمیز، ماساژ لثه نوزاد یا گذاشتن گاز پَد استریل و مرطوب می­تواند سبب تسکین درد گردد. حلقه­ ی دندانی تمیز برای گازگرفتن هم می­تواند مفید باشد.

از همین­ رو شما می­توانید دندان­ درآوری طفل­تان را با موارد زیر راحت­تر نمایید:

 • مالش لثه­ ی طفل با واردآوردن مختصر فشار
 • گذاشتن حلقه­ ی دندانی یخ در اختیار کودک برای گازگرفتن آن

دندان­های نخست

توجه به نخستین دندان­ها از اهمیت به سزایی برخوردار است و به نگه­داشتن سالم محیط دهان کمک می­نماید.

چند نکته برای پاک نگه­ داشتن دهان طفل:

 • طفل را در دامن خود بگذارید، طوری که سر او نزدیک به سینه­ ی شما باشد و بدین صورت بطور مستقیم بتوان دهان او را دید.
 • لثه­ ها و دندان­ها را در امتداد لثه ­های پایینی و بالایی با پارچه­ ی مرطوب و تمییز کنید. بعلاوه می­توانید هنگام تمیزکردن از انگشتی ­های یک بار مصرفی استفاده نمایید که روی انگشت شما را می­پوشاند.
 • دست­کم دو بار در روز این مراحل را انجام­ دهید – یک بار پس از صبحانه و بار دیگر پس از آخرین تغذیه ­ی روزانه.
 • زمانی که دندان شروع به جوانه­ زدن می­نماید، دست­ کم دو الی سه بار در روز با آب و مسواکی با موهای نرم آن­ها را براش کنید. خمیردندان تا زمان نرسیدن کودک به سن دو سالگی توصیه نمی­شود. در آن زمان می­توان از خمیردندان استفاده نمود، چون در صورت مسواک ­زدن با نظارت بزرگ­ترها، کودک خمیردندان را نخواهدخورد.

پوسیدگی دندان

این فرایند مضرّ زمانی اتفاق می­افتد که اسید تولیدشده بوسیله­ ی باکتری­ها (از قند حاصل از غذاها و نوشیدنی­ها) سبب آسیب ­رساندن به مینای دندان گردد که به نوبه­ی خود سبب معدنی­ زدایی و در نهایت منجر به بروز حفره یا کویتی (Cavity) خواهدشد. به منظور پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان، هرگز اجازه ندهید که کودک با شیشه­ ی در دهان به خواب برورد یا این­که در بین چرت ­زدن­های مکرر شیر بخورد. اگر طفل شما به چیزی نیاز دارد تا در زمان بخواب رفتن بمکد، شیشه­ ی شیر را از آب پر کنید یا از پستانک استفاده نمایید.

انواع پستانک­ها

در صورت استفاده از پستانک، مطمئن شوید که همیشه بصورت ایمن از آن استفاده شود. بعبارت دیگر هرگز آن را با گردن­بند یا نخ به دور گردن کودک محکم نبندید، چون ممکن است طفل دچار خفگی گردد.

پستانکی انتخاب کنید که:

 • به جای چند قطعه­، یکپارچه باشد
 • در اطرافش دارای سوراخ­هایی برای تهویه باشد
 • آنقدر بزرگ باشد که کودک نتواند آن را ببلعد
 • از جنس ماده­ ی غیرسمّی منعطف باشد
 • دست­گیری آن راحت باشد
 • همیشه پیش از دادن آن به کودک مورد بازبینی قرارگیرد و از وجود هرگونه پارگی یا شکاف اطمینان حاصل شود. اگر چنین موردی وجود داشت، حتماً آن را عوض نمایید. هرگز پیش از دادن به کودک آن را در عسل یا هرگونه ماده­ی شیرین دیگری نزنید

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*