نماد اعتماد الکترونیکی

افراد مبتلا به انواع دیابت، کمتر به دندانپزشک مراجعه می­کنند

چهارشنبه، چهارم آوریل، 2018 (NewsHealthDay) - - بر طبق نظر محققان بسیاری از افراد بالغ مبتلا به انواع دیابت اغلب به اندازه­ ی کافی به دندانپزشک رجوع نمی­کنند، به رغم آن­که احتمال خطر برای ابتلا به بیماری­ لثه در آن­ها بالاتر است.

در مطالعه­ی جدیدی، محققان به آنالیز داده­ های بدست­ آمده از بیش از 2.5 میلیون آمریکایی بالغی پرداختند که در بررسی سالیانه­ ی دولت فدرال در زمینه­ ی سلامتی شرکت داشتند.

نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که افراد مبتلا به دیابت یا وضعیت­های پیش دیابتی کمترین احتمال رجوع به دندان­پزشک را داشتند. این مطالعه دربردارنده­ ی حدود 248 هزار مبتلا به دیابت و 30،500 فرد مبتلا به پیش­دیابت بود. باقی افراد هم که بیش از 2.2 میلیون نفر بودند، به انواع دیابت مبتلا نبودند.

محقق دیگری یعنی Huabin Luo (استادیار بخش سلامت عمومی در دانشگاه کارولینا واقع در گرین­ویل، نیویوک) نتایج نگران­ کننده­ ای اعلام نمود: "افرادی که ظاهراً بیشترین نیاز به مراقبت­های دندان­پزشکی دارند، احتمالاً کمترین میزان را دریافت می­کنند".

 

محققان این مطالعه گفته­اند: "افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری لثه هستند که می­تواند سبب اختلال در کنترل قند خون و سرعت پیشرفت دیابت شود".

در بین سال­های 2004 و 2014، ملاقات­های سالیانه­ی دندانپزشکی در بین افراد مبتلا به دیابت، از 66 درصد به 61 درصد افت نشان می­دهد. برای افراد مبتلا به وضعیت­های پیش­ دیابتی به زیر 65 درصد افت داشته­ (از 66 درصد) و برای افرادی که دیابت نداشته­اند تقریباً 72 درصد الی 66.5 درصد بوده­است.

بر طبق نظر محقق ارشد این مطالعه یعنی Bei Wu، افرادی که با بیماری دیابت زندگی می­کنند، کمتر چک ­آپ­های دندانپزشکی منظمی دارند - - و بیشتر برای بیماری دیابت و دندان به خوددرمانی روی می­آورند - - که این امر برای حفظ سلامت دهان آن­ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. Wu رئیس گروه تحقیقاتی پیری و سلامت جهانی در دانشکده­ی پرستاری Rory Meyers دانشگاه نیویورک است.

Wu در پخش خبرهای NYU چنین توضیح داده­است که: ملاقات­های منظم دندان­پزشکی زمینه­ ای را برای پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان بیماری لثه (پریودنتال) فراهم می­آورد که این امر بصورت بالقوه در کنترل گلوکز خون و پیشگیری از عوارض ناشی از انواع دیابت مفید است.

بعلاوه این محققان متوجه تفاوت­های دیگری در نحوه­ ی مراجعه­ی اغلب امریکایی­ها به دندانپزشکان شدند. نژاد هیسپانی (اسپانیایی) و سیاه­پوست با احتمال کمتری نسبت به سفیدپوستان به دندانپزشک مراجعه می­نمایند. مردان و افراد مجرد هم با احتمال کمتری مراجعه­ های منظمی به دندانپزشک نسبت به زنان و افراد متأهل دارند.

این گزارش بصورت آنلاین در تاریخ دوم آوریل در ژورنال the American Dental Association (انجمن دندانپزشکان امریکا) منتشر شده ­است.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*