کاربرد عروق خونی از پیش‌ساخته انقلابی در روش روت کانال

تاریخ انتشار: 97/02/10
(0 رای)

کاربرد عروق خونی از پیش‌ساخته انقلابی در روش روت کانال

درحالی‌که روت کانال در نجات دندان عفونی‌شده یا پوسیده روش مؤثری به شمار می‌آید، این روش قدیمی می‌تواند در طول زمان سبب شکنندگی و آسیب‌پذیری در برابر شکستگی شود. امروزه محققان OHSU هلند، Oregon، روشی را طراحی نموده‌اند که از طریق آن بتوانند عروق خونی جدیدی را در دندان مهندسی نمایند و بدین‌ترتیب نتایج طولانی‌مدت و بهتری برای بیماران و دندان‌پزشکان فراهم آورند.

یافته‌های آن‌ها در ژورنال Scientific Reports (گزارش‌های علمی) بصورت آنلاین منتشر گردید.

بیش از 15 میلیون روت کانال هر ساله در ایالات‌متحده اجرا می‌شود. روش کنونی شامل برداشتن بافت‌های دندانی عفونی و جایگزینی آن‌ها با بیوماتریال‌های سنتتیک و پوشش با تاج محافظ است.

محقق مسئول Luiz Bertassoni، D.D.S.، Ph.D.، استادیار دانشکده‌ی دندانپزشکی OHSU در شاخه‌ی دندانپزشکی بازساختی و استادیار مهندسی بیومدیکال در دانشکده‌ی پزشکی OHSU چنین می‌گوید: "این فرآیند خون‌رسانی و پشتیبانی عصبی را از بین می‌برد و باعث مرگ دندان و عدم واکنش زیستی یا هر گونه مکانیسم دفاعی در آن خواهدشد. بدون این عملکردها دندان بالغ احتمالاً خیلی زود به مرحله‌ی افتادن خواهد رسید که می‌تواند موجبات نگرانی‌های بیشتر من‌جمله نیاز به دست دندان مصنوعی یا ایمپلنت‌های دندانی را فراهم آورد".

به منظور مواجهه با این مشکل Bertassoni و همکارانش از فرآیند الهام‌گرفته از پرینت سه بعدی‌ای استفاده نمودند که بر پایه‌ی کارهای پیشین و ساخت مویرگ‌های مصنوعی بود تا بدین ترتیب عروق خونی در آزمایشگاه ایجاد گردد. آن‌ها قالب فیبری ساخته‌شده از مولکول‌های قند را در سرتاسر روت کانال دندان کشیده‌شده‌ی انسان جای‌گذاری نمودند و ماده‌ی شبه ژلی (همانند پروتئین‌هایی موجود در بدن) را در حالی تزریق نمودند که از سلول‌های پالپ دندانی پر است. محققان فیبر مذکور را برای میکروکانال طولانی در روت کانال و ورود سلو‌های اندوتلیال ایزوله‌شده از آستر درونی عروق خونی برداشتند. پس از 7 روز، سلول‌های تولیدکننده‌ی عاج نزدیک به دیواره‌های دندان و عروق خونی مصنوعی درون دندان زیادشدند.

Bertassoni که بعنوان مدرس افتخاری در بخش بیومهندسی دانشکده‌ی دندانپزشکی دانشگاه سیدنی هم فعال است، گفته است: "این نتایج ثابت می‌کنند ساخت عروق خونی مصنوعی می‌تواند استراتژی بسیار کارآمدی برای بازسازی کامل عملکرد دندان باشد. به اعتقاد ما این یافته می‌تواند راه درمان‌های روت کانال را در آینده تغییر دهد".

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*