ماده‌ی هوشمند کمکی برای مبارزه در برابر پوسیدگی دندان

تاریخ انتشار: 97/01/30
(0 رای)

ماده‌ی هوشمند کمکی برای مبارزه در برابر پوسیدگی دندان

زمانی که بیماران برای پرکردن کرم‌خوردگی دندان‌شان به نزد دندانپزشک می‌روند، سعی در رفع این مشکل دارند (نه ایجاد یک مشکل جدید). اما بسیاری از بیماران خبرهای بدتری در این حین می‌شنوند مبنی بر این‌که باکتری‌ها می‌توانند عمیق‌تر از پرکردگی‌های رنگی بروند و پوسیدگی‌های تازه‌ای ایجاد کنند که به آن عود پوسیدگی دندان گفته می‌شود. این پوسیدگی‌های عودکرده هر ساله 100 میلیون بیمار را درگیر می‌سازد و هزینه‌ی 34 بیلیونی را جهت درمان بر آن‌ها تحمیل می‌کنند.

امروزه همکاری تحقیقاتی بین دپارتمان‌های مهندسی و علوم مواد (MSE)، دانشکده‌ی دندانپزشکی و موسسه‌ی بیوماتریال‌ها و مهندسی بیومدیکال (IBBME) در دانشگاه تورنتو منجر به ایجاد راه تازه‌ای برای به حداقل‌رساندن پوسیدگی‌های کنونی گردیده‌است.

در مقاله‌ای که اخیراً در ژورنال Scientific Reports منتشرگردید، پروفسور Ben Hatton (MSE)، Yoav Finer (دندانپزشک) و دانشجوی PhD کامرون استوارت (IBBME) از عهده‌ی این مشکل برآمده‌اند و راه حل تازه‌ای پیشنهاد نمودند: پرکردن ماتریال به همراه ذرات ظریفی که با خود اسمبلی داروهای ضد میکروبی ساخته شده‌اند و  در مسیرشان طوری طراحی شده‌اند که سبب توقف باکتری‌ها گردند. این ذرات احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مرتبط با ماتریال‌های ضد باکتریایی پرکردن را حل کنند. حال سوال اینجاست که آیا دارو به اندازه‌ی کافی درون ماتریال مذکور وجود دارد که برای کل زندگی فرد کارا باشد؟

Hatton می‌گوید: "افزودن ذرات پک‌شده با داروهای ضد میکروبی برای پرکردن سبب ایجاد خط دفاعی در برای باکتری‌های ایجادکننده‌ی پوسیدگی می‌شود. اما از نظر سنتی داروها تنها برای چند هفته دوام می‌یابند. در طی این مطالعه متوجه ترکیب داروها و گلاس سیلیکونی‌ای شدیم که خودشان بر اساس ملکول با مولکول سازماندهی می‌شوند و تراکم دارو را به حداکثر ممکن می‌رساند تا برای چند سال دوام پیدا کند". این کشف با استفاده از آنتی‌میکروبیال‌های خود اسمبل بدان معناست که تیم مذکور می‌توانند داروهای ضد باکتری را درون ذرات به میزان 50 برابر بیشتر پک نمایند.

Finer می‌گوید: "به خوبی می‌دانیم که باکتری‌ها بخصوص به مارجین‌های بین پرشدگی و دندان باقی‌ماننده حمله می‌کنند تا ایجاد پوسیدگی نمایند. با مجهزنمودن این مواد به ذخیره‌ی ضد باکتریایی که سال‌ها دوام دارد، می‌تواند این مشکل را به میزان زیادی کاهش داد".

با نگاه به آینده، تیم تحقیقاتی برای آزمایش این ذرات جدید و ذخیره‌کننده‌ی داروی موجود در پرکردگی‌های دندان و نیز پایش اجرای عملکرد آن‌ها در هنگام مواجهه با باکتری‌ها و بزاق موجود در محیط پیچیده‌ی دهان برنامه‌ریزی می‌کنند. در برخی از تنظیمات دقیق، این ماده‌ی جدید "هوشمند" توانسته‌است پرکردگی دندان را قوی‌تر سازد و تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک را کاهش دهد.

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*