نماد اعتماد الکترونیکی

استخراج نیکوتین از پلاک دندان

تاریخ انتشار: 97/01/22
(1 رای)

محققان برای اولین ­بار از پلاک دندان باستانی نیکوتین استخراج نمودند

تیمی از دانشمندان شامل محققان دانشگاه ایالت واشنگن برای اولین بار نشان دادند که می­توان بقایای نیکوتین را از پلاک دندان استخراج نمود که به آن سنگ دندان[1] هم گفته می­شود و این نیکوتین بر روی دندان مصرف­ کنندگان باستانی تنباکو موجود بوده ­است.

تحقیقات آن­ها روش جدیدی برای تعیین این مطلب بود که کدام فرد در دوران باستان تنباکو مصرف می­کرده ­است و می­توان مصرف تنباکو و دیگر گیاهان مخدر را در پیش از تاریخ مورد بررسی قرارداد.

شانون توشینگنام، استادیار علم انسان­شناسی WSU و یکی از محققان مطالعات جدید راجع به پروژه­ی ژورنال گزارش­های علوم باستان­شناسی چنین گفته­ است: "توانایی در شناسایی نیکوتین و دیگر داروهایی که بر پایه­ی گیاهی هستند، در پلاک دندان متعلق به دوره ­ی باستان می­تواند جهت پاسخ­گویی به این سوال­های جدید راجع به مصرف مواد مخدر از سوی انسان­های باستان کمک نماید". بعنوان مثال به ما در تعیین این مطلب کمک می­نماید که تمامی اعضای جامعه تنباکو مصرف می­کرده­ اند یا تنها افراد بالغ یا صرفاً زنان یا مردان.

ردیابی گسترده­ی باستانی تنباکو در امریکایی­ها بصورت سنتی مبتنی بر وجود پیپ، زغال تنباکو و آنالیز مو و مدفوع بود. با این وجود این اقلام در گزارش باستان­شناسی امری نادر است و ارتباط آن با افراد خاص مشکل است. درنتیجه ثبت مصرف تنباکو از نظر باستان­شناسی امری دشوار بوده­ است.

از سوی دیگر، پلاک دندان به سطوح دندان می­چسبد و در طول زمان مینرالی می­شود. از همین­رو طیف گسترده­ای از مواد موجود در دهان حفظ می­گردد. ربط­ دادن به افراد خاص از آن­جایی کار ساده ­ای است که می­توان بصورت مستقیم از دندان آن را جدا نمود.

با این وجود پلاک دندان تا همین اواخر مورد بی­ توجهی زیادی از سوی باستان­شناسان قرار گرفته ­است.

اما با استفاده از ابزار سنجش مدرن و بسیار حساس، دانشمندان متوجه شده ­اند که می­توانند مقادیری از طیف گسترده­ی ترکیبات را من­جمله انواع پروتئین، DNA باکتریایی، دانه­ های نشاسته و دیگر فیبرهای گیاهی را در پلاک دندان آشکارسازی و مورد شناسایی قراردهند.

از آن­جایی­که نیکوتین در پلاک دندانی سیگاری­های معاصر قابل آشکارسازی است، Tushingham و همکارانش به شناسایی این مطلب همت گماشتند که آیا در افرادی که سال­ها قبل زندگی می­کرده­اند، هم حفظ شده­است یا خیر.

با استفاده از خلال دندان معمولی، Eerkens و تیمش در UC Davis پلاک دندان را از دندان­های باستانی جدا نموده و آن را جهت آنالیز به آزمایشگاه­های Tushingham و Gang در WSU ارسال نمودند. محققان WSU از کروماتوگرافی مایع - ماس اسپکترومتری برای تست نمونه­ ها از نظر داشتن نیکوتین و دیگر داروهایی با منشأ گیاهی همچون کافئین و آتروفین[2] (ریلکس­کننده­ی عضله) استفاده نمودند.

در بین نمونه­ هایی که مورد آنالیز قرارگرفت، دو مورد مثبت از نظر نیکوتین وجود داشت که برای اولین­ بار نشان داد دارو می­تواند در مقادیر قابل شناسایی در پلاک باستانی باقی بماند. یکی از این افراد، یعنی یک مرد بالغ، همچنین به همراه پیپ دفن شده­ بود. جای تعجب آن­که از دندان آسیاب زن مسن­تری هم جواب آزمایش نیکوتین مثبت بدست­ آمد.

Eerkens گفته­است "درحالی­که ما نمی­توانیم از روی تنها یک مورد منفرد به نتیجه­ گیری بپردازیم، سن، جنسیت و مصرف تنباکو خالی از اطمینان است". "احتمالاً سن او از سن باروری گذشته و احتمالاً در حد مادربزرگ بوده ­است. این امر در تأیید تحقیقات اخیر است که نشان می­دهد زنان بالغ جوان­تر در جوامع سنتی از مصرف سموم گیاهی­ای همچون نیکوتین برای حفاظت از نوزادان از بیومواد شیمیایی مضرّ خودداری می­نموده­ اند، اما زنان سالخورده ­تر می­توانسته ­اند این گونه مواد مسکر را در صورت نیاز یا به دلخواه مصرف کنند".

درحالی­که محققان مدرکی دال بر استفاده از هر گونه داروی گیاهی دیگر در این مطالعه­ی خاص نیافتند، بر این باورند که می­توان از پلاک دندان برای کمک به ردیابی و استفاده­ی گسترده­ تر از دیگر مواد مسکر استفاده­نمود.

Brownstein گفته­است " فکر می­کنیم طیف وسیعی از مواد شیمیایی مسکر که از گیاهان بدست می­ آیند، در پلاک­های دندانی باستانی قابل شناسایی باشند و براستی که مسیر جالب­توجهی به روی کشف علمی باز شده­ است."

 

 

 

 

 

 

 

[1] dental calculus

[2] atropine

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*