نماد اعتماد الکترونیکی

تقریبا بیشتر مردم دندان کرم‌خورده دارند!

تاریخ انتشار: 96/12/05
(0 رای)

تقریبا بیشتر مردم دندان کرم‌خورده دارند!

طی یک مطالعه‌ی تحقیقاتی، داده‌هایی راجع به کرم‌خوردگی دندان، بیماری پریودنتال، نیازهای درمانی دهان، استفاده از پروتزهای دندانی و عادت‌های بهداشت دهان و دندان در بین افراد بالغ، برای اولین‌بار منتشر گردید. نتایج حاکی از آنست که 90 درصد افراد دندان کرم‌خورده دارند و 20 الی 35 درصد آن‌ها به انواع پروتز نیاز دارند.در این مطالعه به آنالیز عادت‌های بهداشتی این افراد برای رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان هم پرداخته شده‌است.

در نمونه‌ها‌ی مورد مطالعه، درجه‌ی شیوع کرم‌خوردگی دندان بالاتر از 90 درصد بود. سطح آموزش، طبقه‌ی اجتماعی و ملیت، بر این درجه‌ی شیوع اثر مستقیم داشت و آن‌هایی که به طبقات اجتماعی پایین‌تر و سطح سواد کمتر تعلق داشتند، دندان‌های کرم‌خورده‌ی بیشتری در دهان‌شان دیده می‌شد.

بین افراد 65 الی 74 ساله، 20.7 درصد "کاملاً بدون دندان" بودند. از روی این داده‌ها می‌توان استنباط نمود که وضعیت دندانی در جمعیت‌ سالخورده‌ی بزهکار یا نیازمند، بطرز معنا‌داری بدتر از آن‌هایی است که در خانه‌های خود زندگی می‌کنند.

دومین مشکل شایع در پایین‌ترین طبقات اجتماعی، بیماری پریودنتال است، که بیماران وضعیت دهانی بدتری دارند. این درحالی‌ست که نیاز به گذاشتن پروتز‌های دندانی بین 20 الی 35 درصد برای کل جمعیت مورد مطالعه در نوسان بود و با افزایش سن افزایش می‌یافت.

عادت‌های بد از دوران کودکی آغاز می‌شوند

در این مطالعه ضعف عادت‌های بهداشتی دهان و دندان افراد و مراجعه‌ی اندک آنها به دندان‌پزشک نیز مورد تأیید قرارگرفته‌است. محقق این مطالعه چنین پیشنهاد می‌نماید که: "باید هدف از اقدامات پیشگیرانه افزایش آگاهی جامعه راجع به نیاز تشخیص زودهنگام مشکلات دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان در بهترین حالت ممکن باشد". یافته‌های این مطالعه تأکیدی‌ست بر لزوم ارتقا سطح مراقبت‌های دندانی در بین افراد بالغ. نویسندگان این مقاله‌ معتقدند که باید سیاست‌های جدیدی طرح‌ریزی شود تا اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی دندان بهبود یابد.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*