نماد اعتماد الکترونیکی

سهل‌انگاری در رعایت بهداشت دندان و افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر !

 

طی ِتحقیقیروی نمونه‌های مغزی 10 بیمار مبتلا به زوال عقل و 10 بیمار بدون علائم زوال عقل، وجود محصولات Porphyromonas gingivalis (باکتری بی‌هوازی گرم‌منفی متعلق به شاخه‌ی Bacteroidetes ) درمغز بیماران مبتلا به زوال عقل به اثبات رسیده‌است.

محققان روی نظریه‌ای کار می‌کنند که هرگاه مغز بصورت مکرر در معرض باکتری‌ و یا تکه‌های حاصل از لثه قرار بگیرد، پاسخ‌های ایمنی متعاقب آن می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های عصبی و احتمالاً از دست‌دادن حافظه گردد. از همین‌رو مراجعه‌ی مداوم به متخصصان بهداشت دندان در طول زندگی هر فرد می‌تواند از اهمیت به سزایی در مقابل رسیدگی و توجه صرف به مسائل بهداشت خارج دهان برخوردار باشد.

حضور این باکتری در بیماری مزمن لثه (پریودنتال)، امری شایع است. از همین‌رو ضمن فعالیت‌های روزانه همچون غذاخوردن، جویدن، مسواک‌زدن، وارد جریان خون می‌گردد و از آن‌جا برای ورود مرتب به مغز امکان بالقوه‌ای خواهد‌ داشت. هر بار که این باکتری به مغز می‌رسد، سبب راه‌اندازی پاسخ‌های سیستم ایمنی از سوی سلول‌های مغزی تعلیم‌دیده می‌شود و در نتیجه مواد شیمیایی بیشتری آزاد می‌شود که این مواد باعث مرگ نرون‌های عصبی می‌شوند.این روند یکی از مکانیسم‌های منجر به تغییرات مغزی می‌باشد که وضعیت تیپیک بیماری آلزایمر به شمار می‌آید و شاید بتوان گفت دقیقا عامل بوجودآوردنده‌ی علائمی همچون گیجی و زوال حافظه می‌باشد.

اهدای نمونه‌های مغزی از سوی مرکز تحقیقاتی Brains for Dementia راه‌اندازی‌شده‌؛ همچنین طرح اهدای نمونه‌های مغزی هم از سوی انجمن آلزایمر و مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا مورد حمایت قرار گرفته‌است. وجود باکتری P. gingivalisدر مغز‌ مبتلایان به زوال‌عقل نسبت به آن‌هایی که از زوال عقل رنج نمی‌برند، معنی‌دار گزارش شده‌است. لازم به ذکر است که وجود این باکتری پیش‌تر در بیماری آلزایمر مستند نشده‌بود و در عین‌حال دست‌یابی به شواهد، حاکی از روابط متقابل سهل‌انگاری در رعایت بهداشت دهان و بروز زوال عقل روند رو به رشدی دارد.

همچنین با همکاری دانشگاه فلوریدا تحقیقی اخیراً (که هنوز منتشر نشده) از همین گروه و راجع به بیماری پریودنتال با استفاده از مدل‌های جانوری انجام گرفته‌است که در راستای تحقیق مذکور می‌باشد. با این تحقیق به اثبات رسیده‌است که باکتری P. gingivalis موجود در دهان، هنگام تثبیتِ بیماری پریودنتال راه خود را به سمت مغز پیدا می‌کند.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*