نماد اعتماد الکترونیکی

اولین دندان های پر شده، 13000 سال قدمت دارند!

تاریخ انتشار: 96/11/23
(0 رای)

اولین دندان های پر شده، 13000 سال قدمت دارند!

یک جفت دندان کشف شده از قرنها پیش در ایتالیا شواهدی از قدیمی ترین دندان های پر شده را در بر دارد. این دندان ها، دندانهای وسط بالا و متعلق به یک فرد بودند که در دوران "پالئولیتی" زندگی می کرده است.

بررسی ها نشان میدهند که حفره های موجود در دندانهای کشف شده، از سطح تا مغز دندان را پوشانده بودند. انواع مختلفی از تکنیک های میکروسکوپی توسط محققان دانشگاه "بولونیا" مورد استفاده قرار گرفت تا داخل حفره ها به دقت بررسی شوند. نقاط و خطوط افقی متعددی که به احتمال زیاد با ابزارهای سنگی کوچکی، حفاری و بزرگ تر شده بودند، روی دیواره دندان ها مشاهده شد.

تیم تحقیقات در این حفره های دندان، قیر را که یک فرم نیمه جامد از نفت است، یافتند.

امروزه از قیر در جاده سازی و به عنوان درزگیر در ساخت سقف استفاده می شود. در حالیکه محققان معتقدند در آن زمان به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده استفاده می شده است و مانند تکنیک های دندان پزشکی مدرن ، از ورود غذا به حفره های دندانی ممانعت میکرده است.

همچنین الیاف وفیبرهای گیاهی در حفره های دندانی یافت شد که همراه با قیر دندانها را پر کرده بودند.

خطوط افقی روی این دندان ها شبیه به موارد مشابه در دندانهای 14000 ساله بودند،که در محل دیگری از ایتالیا توسط همین تیم تحقیقاتی ردیابی شدند. قبلتر نیز دندانهایی به عنوان اولین نمونه های شناخته شده از دندانپزشکی در انسان دیده شده بود اما استفاده از قیر مربوط به کشف های اخیر میباشد.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*