نماد اعتماد الکترونیکی

آیا بیش از هشت دندان پر شده دارید؟ آیا جیوه در سطح خون شما بالا رفته است؟

 

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ترمیم سطحی دندان با آمالگام (مخلوطی از جیوه، نقره، قلع و دیگر فلزات)، به طور قابل توجهی سطح جیوه در بدن را افزایش می دهد.

این نخستین بار است که رابطه بین پر کردن دندان و افزایش جیوه در خون مورد بررسی قرار میگیرد.

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های مزمن است. اکثر مردم دندانپزشکی را تجربه کرده اند، اما نوع مواد دندانپزشکی که در درمان آنها استفاده می شود واقعا مورد بحث قرار نمی گیرد.

قرار گرفتن در معرض جیوه‌ی حاصل از پر کردن دندان ها نگرانی جدیدی نیست، اما مطالعات قبلی متناقض و محدود هستند. این بررسی سعی دارد دقیق ترین سطح قرار گرفتن در معرض جیوه را با کنترل سن، تحصیلات، قومیت، نژاد، جنسیت، سیگار کشیدن و غذاهای دریایی، به عنوان مبنای علمی ارزیابی ریسک در آینده ارائه دهد.

محققان انواع مختلف جیوه را تجزیه و تحلیل کردند و به افزایش قابل توجه "جیوه متیل"، سمی ترین نوع جیوه‌ی مربوط به پر کردن دندان رسیدند. این نتیجه نشان می دهد میکروبیوتاسیون (microbiota ) روده انسان، مجموعه ای از میکروارگانیسم هایی که در روده زندگی می کنند؛ ممکن است انواع مختلف جیوه را تغییر دهد.

آمالگام دندانپزشکی، از آنجاییکه مقرون به صرفه و با دوام است؛ بیش از 150 سال است که برای پر کردن دندان استفاده می شود. با این حال، در حدود نیمی از این ترکیب شامل جیوه، میباشد، که باعث ایجاد مشکلات مغزی، قلبی، کلیوی، ریوی، آسیب سیستم ایمنی بدن و برخی آسیبهای جزئی می شود.

همه ما میدانیم که جیوه، فلزی سنگین و سمی است، اما همه ی اینها به دوز آن نیز بستگی دارد. بنابراین، اگر شما یک دندان پر شده دارید، شاید مشکلی نباشد. اما اگر بیش از هشت دندان پر شده داشته باشید اثرات سوء جیوه بالاتر می رود. افراد دارای تعداد زیادی دندان پر شده که در معرض جیوه از منابع دیگر، مانند غذاهای دریایی و یا محیط کار قرار میگیرند، بیشتر در معرض خطر هستند.

بررسی ها نشان می دهند جیوه موجود در خون افرادی که بیش از هشت دندان پر شده دارند؛ حدود 150 درصد بیشتر از کسانی ست که اصا دندان پر شده ندارند. برای مثال به طور میانگین هر آمریکایی سه دندان پر شده دارد، در حالی که 25 درصد جمعیت این کشور دارای 11 دندان پر شده یا بیشتر هستند.

طبق اعلام وب سایت اداره غذا و داروی ایالات متحده، "آمالگام برای بزرگسالان ضرری ندارد، اما زنان باردار و کودکان زیر شش سال، که نگران عدم وجود اطلاعات بالینی در مورد نتایج سلامتی در دراز مدت هستند؛ باید با دندان پزشک خود صحبت کنند. "

این مطالعه همچنین رزین های کامپوزیتی دندانی، (جایگزین بدون جیوه برای پر کردن دندان) را بررسی می کند که می تواند مقدار کمی بیسفنول A یا BPA (که ممکن است باعث آسیب های رشدی یا باروری شود )، آزاد کند. نتایج نشان دادند که هیچ ارتباطی بین پر کردن دندان ها و BPA ادرار وجود ندارد، اما هنوز تحقیقات بیشتری برای درک BPA در معرض مواد رزینی لازم است.

پزشکان و بیماران باید از انتخاب خود مطلع باشند؛ اما در کل میتوان گفت اکنون روی نقطه خوبی برای شروع ارزیابی تاثیر مواد دندانی بر سلامتی انسان قرار داریم.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*