نماد اعتماد الکترونیکی

تشخیص کمبود ویتامین D، با اشعه ی ایکس دندانپزشکی

تاریخ انتشار: 96/11/02
(0 رای)

پیوند باستان شناسی و علم مدرن در تشخیص کمبود ویتامین D، با اشعه ی ایکس دندانپزشکی

 

دندان های انسان، اطلاعات حیاتی زیادی درباره کمبود ویتامین D در بر دارند، یک وضعیت جدی؛ اما اغلب پنهانی که اکنون توسط اشعه ایکس دندانپزشکی تشخیص داده میشود.

در تحقیقات گذشته دانسته‌ها نشان می‌داد که دندان های انسان، قابلیت نگهداری اطلاعات دقیقی از کمبود فقر ویتامین D و یا بیماری نرمی استخوان (راشیتیسم) را در خود دارند. این اطلاعات روند دگرگونی‌های ميكروسكوپی در عاج دندان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند و اطلاعات ارزشمندی از مدت زمان دقیق محرومیت فرد از نور خورشید و دیگر منابع اصلی ویتامین D(حتی در افرادی که قرن‌ها پیش زندگی کرده اند!) را در اختیار قرار میدهد.

مشکل از آنجا نشات می‌گرفت که برای بررسی ها و خواندن الگوهای این حافظه‌ی ویتامینD، دندان باید شکافته میشد و همچنین زمان مطالعه دندان پس از مرگ شخص نیز بستگی به تاثیرات محیطی متفاوت داشت و اکثرا محدود به زمان بود.برای جلوگیری از هدر رفتن نمونه های با ارزش، وقتی محققان با استفاده از اشعه ایکس به دنبال راهی برای مطالعه بیشتر بودند در مغز دندان و در سایه تاریک موجود در مرکز تصویر دندان به الگوی سازگار و قابل تشخیصی رسیدند که می توانست برای مطالعه دندان های باستان شناسی و افراد زنده که از کمبود ویتامین Dرنج می برند مفید باشد.

دکتر دورتنزیو نویسنده اصلی این تحقیق می گوید، "ما به دنبال یک روش غیر مخرب بودیم، که نیازی به جدا کردن دندان نداشته باشد. حالا ما می دانیم کدام دندان باید بررسی شود.شکل مغز دندان سالم شبیه قوس بالای دو گوش گربه است؛ در حالی که مغز دندان فرد مبتلا به کمبود شدید ویتامین D نامتقارن و سخت است.این تحقیق الگوی قابل تشخیصی را ارائه داده است. بررسی دندانهای باستانی و فعلی حامل این مطلب است که تصاویر اشعه ایکس شاخص های سازگار و قابل اعتماد کمبود ویتامین D را نشان می دهند.

بریکلی، استاد انسان شناسی و صاحب کرسی کانادایی پژوهش های زیست شناسی بیماری‌های انسانی می گوید: "فقط این نبود که اشکال دندان‌ها گاهی متفاوت به نظر برسد، واقعاً متفاوت بود و فکر می کنم این تفاوت‌ها واقعا مهم است. هدف این تحقیق در ابتدا بررسی دندان‌های باقی مانده‌ی گذشتگان بود، اما ثابت شد که پتانسیل مراقبت‌های بهداشتی مدرن را نیز داراست."

این تحقیق از آنجا مهم می‌شود که عواقب کمبود ویتامین D به ویژه از نظر استخوان می تواند شدید باشد و دانستن اینکه فرد این کمبود رادارد؛ می تواند به شناسایی افرادی که ممکن است مشکلشان مزمن باشد کمک کند تا از آسیب های بدتر جلوگیری شود. اگربررسی های منظم با اشعه‌ی ایکس مشکلی را نشان دهد، آزمایش خون می تواند تایید کند که آیا کمبود در حال پیشرفت است یا خیر.

چنین شواهدی می تواند به ویژه برای کودکان که در حال رشد استخوان هستند و مشکلات کمبود ویتامین D تاثیرات مخرب‌تری در آن‌ها دارد کمک موثری کند.

همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمبود ویتامین D می تواند تعیین کند که بهترین نقطه‌ی تعادل بین محافظت از اشعه‌ی مضر UV و دریافت کافی آفتاب برای حفظ سطح سلامت کجاست.

 

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*